Tırnak Soyulması

Tırnak Soyulması

Tırnak Soyulması

Tırnak soyulmaları el bakımına önem verenler için hayal kırıklığı yaşayacağı bir durumdur. Tırnakların ucundan başlayan soyulmalar, ilerleyen süreçte dibine kadar devam eder. Tırnakların matlaşmasına neden olur. Hava koşulları, vitaminsiz kalma, susuz kalma ve daha birçok etken tırnakların yıpranmasına neden olabilir. Tırnak soyulması başladıysa panik yapmayın. İlk olarak sorunun kaynağının ne olduğunu bulduktan sonra tırnakların güçlenmesi için yapmanız gerekenleri uygulayabilirsiniz. 

Tırnakların soyulması, cansızlaşması zaman zaman herkeste yaşanan bir problem olabilir. İnsanların yaşam koşullarından, yaşın ilerlemesinden, bir hastalık nedeni ile bünyenin değiştiği gibi tırnaklarda da zaman zaman deformeler olur. Yaşlanmaya bağlı olarak, kan dolaşımından, UV ışınlarına maruz kalınmasından kaynaklı olduğu gibi yaşam koşullarından da meydana gelir. Tırnak soyulması nasıl önlenir? Tırnak kırılmalarına çözüm önerilir neler? Tırnakları nasıl canlandırırım? Sorularına yanıt bulmak için yazımızın devamına….

Tırnak Soyulması ve Kırılmasının Nedenleri

Tırnaklarda aynı saçlar gibi keratin adı verilen bir vitamine sahiptir. Lifli proteinlerden oluşan tırnak yapısı, tırnak kırılmalarını önler. Kamanlı bir yapıya sahip olan tırnak zamanla soyulmaya başladıysa aşağıda ki nedenlerden biri olabilir.

 • Susuz kalma
 • Kalsiyum ve demir eksikliği
 • Tırnak mantarı
 • Tiroid hastalığı
 • Eldivensiz kimyasal kullanımı
 • Ellerin iş yapması sonucu yıpranmalar
 • UV ışınına maruz kalma
 • Yetersiz beslenme
 • Oje kullanımının fazla olması ve tırnakların havasız kalması
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Vitamin eksiklikleri
 • Cilt hastalığı
 • Ellerinizi çok yıkamak

Tırnak Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Tırnaklarınız soyulmaya başladıysa ilk olarak yapmanız gereken kendinizi yoklamanız. Herhangi bir rahatsızlığınız var mı? Eğer yoksa gün içinde ne kadar su tüketiyorsunuz. Beslenmeniz arasında vitaminli yiyecekler var mı? 

Tırnaklar soyulmaya başladığında gün içinde mutlaa 2-3 litre su içilmesine dikkat edilmeli. Susuzluk cildi kuruttuğu gibi tırnaklarında hassaslaşarak kurumasına neden olabilir. Suyun yanı sıra nemlendiriciler ile destek olun. 

Tırnaklarınız soyuluyorsa bu dönemde kısa tırnak kullanmaya dikkat edin. Tırnakların içerisinde yer alan keratinlerin korunmasına yardımcı olun. Demir vitamini yüksek içerikler tüketmeye dikkat edin. Ispanak, fasulye, deniz ürünleri, nohut gibi….

Yaz aylarında soyulan tırnakların tek bir işareti ise sıcak hava ve nemini kaybetmiş vücuttur. Sık sık elinizi nemlendirmeye dikkat edin. Ellerinizin az UV ışını almasına özen gösterin. Tırnakların hijyenine dikkat edin.

Soyulan tırnaklarınız olduğunda oje kullanmamaya ve tırnakların havasız kalmasını sağlayacak şeylerden uzak durmaya özen gösterin. Özellikle temizlik yaparken kimyasalların ellerinize değmemesi için eldiven kullanmaya dikkat edin.

Tırnak renginde ve dokusunda bir farklılık gözleniyor. Tırnaklarınız kahverengileşmeye başlıyor ve hastalıktan şüpheleniyorsanız uzman doktora görünerek testlerinizi yaptırmaya buna uygun önlemler almaya dikkat edin.

İşinizi el ile yapılan ve tırnaklara zarar veren bir iş ise eldiven kullanmaya dikkat edin. Eğer kullanamıyorsanız tırnak onarım ürünleri kullanın ve bol bol nemlendirmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu